Projekt sdílení záznamů a naplňování
(Projekt z oblasti výzkumu a vývoje na období 1998 - 2000)
Finanční podpora na rok 1998:
Ministerstvo kultury ČR - 1.107.000 Kč
Mellon foundation USA - 15.110 US dolarů
Řešitelé projektu:
PhDr.Gabriela Krčmařová, Národní knihovna České republiky
Ing.Vilém Sklenák, CSc., Vysoká škola ekonomická
Ing.Kateřina Hajná, Národní knihovna České republiky
Ing.Jan Koktan, soukromý podnikatel v oblasti poskytování SW
Cíl projektu:
Vývoj SW prostředků umožňujících sdílenou katalogizaci mezi knihovnami bez ohledu na to jaký provozují systém a zkvalitnění správy souborného katalogu, včetně odpovídajícího zpřístupnění v síti INTERNET. Vytvoření technických podmínek k napojení meziknihovní výpůjční služby v rámci Souborného katalogu ČR.
Sdílená katalogizace
Velmi důležitou funkcí souborného katalogu je funkce katalogizační, která předpokládá možnost sdílené katalogizace. K naplnění této funkce je však nezbytné vyvinout pro souborný katalog podpůrné softwarové prostředky. Finanční podpora vývoje těchto softwarových prostředků je předmětem tohoto grantu.
Vzhledem ke skutečnosti, že existuje zájem i na zahrnutí záznamů knihoven, které nejsou on line připojeny, považujeme centralizovaný model v současné době za jediné možné řešení. Pokud ovšem hovoříme o sdílené katalogizaci, jde o vytváření podmínek pro on line spolupráci knihoven. Systém ALEPH, který je pro budování Souborného katalogu ČR zatím používán, tento model podporuje specifickými funkcemi, z nichž však některé jsou určeny výhradně pro spolupráci knihoven, využívajících tentýž systém. Cílem je vytvoření obdobných podmínek také pro knihovny, které pracují s jiným systémem.
Původním záměrem projektu bylo vyřešit pouze on line přebírání záznamů ze Souborného katalogu ČR, a to jednotlivě i ve větších dávkách knihovnami s různými systémy.
Jako příprava pro další fázi tj. možnost vytváření záznamů uvnitř Souborného katalogu ČR (kompletní sdílenou katalogizaci), se předpokládalo zahájení pouze testování procesů vytváření záznamů primárně přímo v Souborném katalogu ČR s jejich následným přenosem do lokální báze účastníka testu zejména s ohledem na bezpečnost práce, na vyloučení možného nežádoucího narušení báze ze strany spolupracujících knihoven.
Finanční prostředky poskytnuté Mellonovou nadací vytvořily možnost zakoupení softwaru v takovém rozsahu, že se správce Souborného katalogu ČR rozhodl zcela opustit systém ALEPH a provozovat souborný katalog kompletně v systému ORACLE. V systému ORACLE bude velůmi racionálně probíhat vnitřní správa souborného katalogu a bude zkvalitněn celkový provoz zbaven všech omezení vycházejících z možností knihovnického systému ALEPH. Podrobně viz Zadání pro vývoj aplikací v systému ORACLE.
Napojení meziknihovní výpůjční služby
Cílem je vyvinout technologii, která umožní účastníkovi souborného katalogu přímé elektronické objednání výpůjčky, fotokopie, příp.elektronické verze od vlastníka žádaného dokumentu.
Hardwarové posílení Souborného katalogu ČR
Hardwarové posílení Souborného katalogu ČR je dalším předpokladem plynulého rozvoje a zkvalitnění správy tohoto katalogu. Na nákup serveru bylo z přidělených finančních prostředků vyčleněno 990.000 Kč, společně s částkou získanou v rámci projektu Efektivní zpřístupnění informací o dostupnosti zahraničních časopisů na území ČR (INFRA 2)má správce souborného katalogu k dispozici 1.985.000 Kč na nákup serveru pro souborný katalog.
Přínos projektu
Základní přínos projektu spočívá v tom, že vyvinuté softwarové prostředky umožní:
- realizaci sdílené katalogizace, čímž postupně dojde k šetření finančních prostředků věnovaných na katalogizaci dokumentů v účastnických knihovnách
- zkvalitnění meziknihovní výpůjční služby v návaznosti na centralizovaný CASLIN - Souborný katalog ČR
- v souvislosti s hardwarovým posílením Souborného katalogu ČR zkvalitnit celkově jeho správu a zpřístupnění na síti INTERNET