Číslo ČNB v SK ČR
Od počátku r.2010 bylo v ČR zavedeno používání čísla České národní bibliografie (čČNB). Bylo přiděleno zpětně i všem záznamům obsaženým v bázi ČNB, kterou spravuje NK ČR (toto číslo je systémovým číslem v bázi NKC obohaceným o prefix cnb a je zaručena jeho jedinečnost a trvalost).
Do SK ČR se dostává se záznamy NK ČR a je uloženo v poli 015 (platné číslo je v podpoli a; v případě potřeby se používá též podpole z pro čísla neplatná). V bázi SKC se může toto pole v záznamu opakovat (např. z důvodu duplicity, nerozlišitelného vydání atd.)
Pokud knihovna stahuje záznamy ze souborného katalogu, je pro ni užitečné toto pole zachovat (stejně jako pole 035 s číslem OCLC) pro budoucí potřebu. SK ČR ovšem není referenčním místem pro tento údaj, protože nemůže zaručit jeho správnost, trvalost ani jedinečnost (stejně jako je tomu např. u čísla ISBN). Číslo by mělo být v případě použití např. pro účely digitalizace ověřováno v bázi ČNB.
Knihovny stahující záznamy (z kterékoli báze, kde se toto číslo vyskytuje) by měly důrazně upozornit své katalogizátory na to, aby neponechávali pole 015 (resp. 020 Unimarc) v záznamu v případě, že použijí stažený záznam jako základ pro vytvoření "podobného záznamu" (svazku ze souboru, jiného dílu, jiného vydání), což je praxe s ohledem na chybovost nežádoucí, nicméně užívaná.
Pro potřeby doplnění čČNB do lokálních bází nabízí SK ČR knihovnám od 1.4. 2010 každý týden na ftp v adresáři download aktualizované soubory obsahující převodník mezi čČNB a identifikačním číslem v lokální databázi pro každou siglu:
"skc_cnb_m.csv.gz"
a "skc_cnb_u.csv.gz".
Soubory odrážejí aktuální stav v bázi ČNB.
(Obdobným způsobem je vystavován převodník pro čísla OCLC, která lze využít pro službu Google Books - skc_oclc.csv.gz).
Nově jsou od 27. 9. 2010 každé pondělí vystavovány také soubory :
"cnb_m_<cislo_tydne>.csv"
a "cnb_u_<cislo_tydne>.csv",
které obsahují pouze aktualizace a příp. opravy za uplynulý týden (soubory nejsou komprimovány)
Struktura souboru je v obou případech stejná:
Sigla;Ident_cislo;015
ABA006;000133793;$$acnb000745540
ABA006;000133793;$$acnb000745541
ABA006;000133793;$$acnb001763171
ABA007;000005293;$$acnb000403362$$zcnb000152781
ABA007;000012308;$$acnb000758270$$zcnb000300101
V rámci provádění digitalizace dokumentů Souborný katalog ČR tež přijímá žádosti na přidělení čČNB pro dokumenty, které toto číslo ještě nemají a mají na něj nárok.
Číslo ČNB je unikátní identifikátor, který má jednoznačně identifikovat českou národní produkci 19., 20. a 21. století. Číslo ČNB by měly mít veškeré publikované dokumenty vydané na území ČR od roku 1801 do současnosti.
Do kategorie dokumentů zpracovávaných pro ČNB nepatří tzv. šedá literatura a některé další typy dokumentů (např. papírenské zboží) a číslo tedy nebude přidělováno následujícím dokumentům:
- nepublikované vysokoškolské a habilitační práce;
- výroční zprávy institucí a škol;
- katalogy a programy veletrhů a festivalů;
- katalogy aukcí;
- katalogy výstav, které nejsou distribuovány prostřednictvím knižního trhu (do této kategorie nespadají katalogy typu monografie umělce...);
- průvodci výstavou, stálou výstavou/expozicí muzea/galerie, popis exponátů výstavy/muzea;
- divadelní programy;
- studijní programy škol;
- komerční katalogy (tj. informace institucí/firem o svých výrobcích, službách, činnosti);
- propagační brožurky/letáky plánovaných a přehledy podpořených grantů, dotací, projektů; návody na čerpání dotací apod.;
- jízdní řády, telefonní seznamy, nakladatelské seznamy;
- firemní adresáře a seznamy inventáře, vč. přírůstků knihoven, schematismy;
- nepublikované výzkumné zprávy
- propagační materiály (turistické, politické (např. volební), obchodní), pozvánky;
- interní dokumenty (podnikové stanovy, jednací řády, směrnice, nařízení a pod.);
- normy ČSN, ISO;
- křížovky, spojovačky, omalovánky, sudoku, vystřihovánky, písanky a pod.;
- zápisníky, diáře, kalendáře, fotoalba, rodinné kroniky, cestovatelské deníky;
- rukopisy, samizdaty.
V případě pochybností se dokument pro ČNB nezpracovává.
Číslo ČNB se nepřiděluje jednotlivým svazkům pokračujících zdrojů, vícesvazkových monografií bez významných názvů částí, ani monografické řádě/edici, která zahrnuje díla s vlastními názvy. Pozor: číslo ČNB přidělené pokračujícímu zdroji nebo vícesvazkové monografii jako celku nelze použít pro jejich jednotlivé svazky.
Nárok na ččnb nemají konvoluty (dodatečně svázaná původně samostatně vydaná díla). Jednotlivá díla z konvolutu nárok na ččnb mají, pokud nespadají do výše uvedených kategorií. „
Ve struktuře MARC21 je číslo ČNB v poli 015, v UNIMARCu je číslo ČNB v poli 020.
Podle těchto instrukcí jsou čísla přidělována od 1. 6. 2011. Starším záznamům byla čísla přidělena automaticky a u šedé literatury budou postupně označena jako neplatná.